Jízda na koni je umění, ne věda

Jízda na koni je umění, ne věda

            Každý milovník koní se jednou objeví před svou historicky první stájí, kde by chtěl začít jezdit. Nervózně přešlapuje před budovou a čeká, až se objeví majitel nebo ošetřovatel koní, který netrpělivého človíčka dovede ke koni. Poté se budoucí jezdec naučí umění hřebelcování, čištění kopyt a nakonec sedlání s užděním, aby jeho oře nikde netlačily řemínky a popruhy. Až potom se může vyšvihnout na hřbet koně.
drezura koňů
            „Prosím tě, jízda na koni, tam si jenom vezeš zadek!“ Tuto poznámku slyšel během svého života snad každý koňák. Je zajímavé, že tito lidé s rýpavými řečmi sami na to krásné zvíře nikdy nevylezou a nejčastěji argumentují tím, že se bojí.
            Abychom uvedli věci na pravou míru, ježdění není jen o „vezení zadku“. Aby jezdec nespadl, musí umět správně sedět, to znamená být narovnaný a mít aktivovaný střed těla. K tomu by měl držet paty dole, pobízet holeněmi, ruce s otěžemi držet nad kohoutkem koně a k tomu všemu se uvolnit, protože křečovitě se držící člověk pro koně představuje totéž jako pytel brambor – zbytečné břemeno.
jízda na koni

            Tanec s koňmi

            Zvládli jste dojet na jízdárnu. Zde začíná ta pravá práce. Začátečníci se naučí nedržet se rukama sedla ani hřívy, dojde i na nácvik vysedávání v lehkém klusu, udržení se v klusu pracovním a případně i stehenního sedu ve cvalu. Pokud jste si vše úspěšně zapamatovali, přichází na řadu spíše trénink koně. Nutíte ho, aby se ohýbal na kruhu a následně i na rovných liniích a velmi důležitá je aktivita zádě. Kůň se tak trošku nasvalí, jízda je příjemnější pro jezdce i pro něj a vydrží s námi delší dobu než rozkodrcaná herka z poutě.
            Při jízdě na kruhu platí trochu jiný sed a postavení nohou, zapojíme jiné pobídky a práci rukou. Při postupném zvyšování nároků na koně se zároveň zvyšuje tlak i na jezdce. On koně musí navést tak, aby pochopil, co má udělat, a provedl to správně. Pokud nezvládnete tento úkol, váš společník ho nikdy nepochopí.
kartáč na koně

Kůň není stroj

            Ač se tolik snažíte potlačit divokost v srdci svého koně, nikdy nezmizí úplně. Není to hračka, kterou můžete rozbít a koupit si novou. Kůň se stává vaším společníkem, parťákem, se kterým spolupracujete. To je jeden z důvodů, proč byste spolu měli budovat vztah. Bez důvěry a vzájemného respektu se nikam nedostanete.

Comments are closed.